Jak dbać o świeży tatuaż?

W tej chwili pewnie wielu z Was łapie się za głowę. Mimo to, takie wskazówki są ogólnodostępne w sieci, chociażby na wszelkiego rodzaju grupach o tatuażach na Facebooku. Niestety nierzadko jest tak, że ludzie na takich grupach posiadają inne doświadczenia i zdania na ten temat bywają podzielone. Może nikt nie ma złych intencji, ale często jest to po prostu zwykły brak wiedzy. Dlatego zdecydowałem się na napisanie tego postu i zebranie w jednym miejscu dobrych praktyk i metod na pielęgnacje świeżego tatuażu.

W takim razie jak dbać o świeży tatuaż?

Zaraz po wykonaniu tatuażu w studiu zostanie on dokładnie przemyty z resztek tuszu i wydzielającego się osocza. Następnie tatuator zdezynfekuje go i nałoży opatrunek. Najczęściej jest to oddychająca folia spożywcza, choć osobiście i w razie możliwości preferuje opatrunki typu „second skin”, np. DERMALIZE PRO. To kompleksowe rozwiązanie w zakresie początkowej ochrony i pielęgnacji świeżego tatuażu. Skutecznie chroni przed bakteriami, a jednocześnie pozwala skórze oddychać, co znacząco przyspiesza gojenie się tatuażu. Co ważne, jest wodoodporna, a trzymać ją na skórze można do 24h, ale jak kto woli. 

W przypadku zabezpieczenia Naszego świeżego tatuażu folią spożywczą zdejmujemy ją maksymalnie po 3-4 godzinach i delikatnie przemywamy tatuaż pod letnią wodą z dodatkiem mydła hipoalergicznego. Warto się wtedy zabezpieczyć w szare mydło, lub specjalistyczne mydło do przemywania tatuaży. Do odsączenia nadmiaru wody używamy papierowych ręczników, przykładając je bezpośrednio do tatuażu. Pod żadnym pozorem nie przecieramy szorstkim ręcznikiem. Na tak osuszony tatuaż nakładamy cienką warstwę kremu. Na rynku jest dostępnych sporo produktów przeznaczonych do pielęgnacji tatuażu, z których możecie bezpiecznie skorzystać. 

PAMIĘTAJCIE! Maści takie jak Alantan lub Bepanthen według zaleceń producenta NIE należy stosować na rany sączące się, takie jak tatuaż. 

 

Świeży tatuaż. Pielęgnacja świeżego tatuażu

Tatuaż zabezpieczamy folią spożywczą w momencie wyjścia z domu lub pójścia spać i to tylko przez pierwsze kilka dni, gdy jest najbardziej narażony na infekcje i zakażenia. W ten sposób zapobiegamy przypadkowemu otarciu się tatuażu o pościel lub ubranie. Po kilku pierwszych dniach z rany nie wypływa już tak silne osocze i ryzyko uszkodzenia tatuażu jest mniejsze. Dodatkowo folia blokuje dopływ świeżego powietrza, co znacząco utrudnia gojenie się tatuażu, dlatego najlepiej nosić ją jak najrzadziej. Świeży tatuaż należy przemywać i smarować średnio 4 razy dziennie. Należy dbać o to, by był cały czas odpowiednio nawilżony i nie dopuszczać do jego przesuszenia. Nie wolno także przegiąć w drugą stronę i nie możemy nawilżać go zbyt mocno i często. Warstwa kremu powinna być delikatnie widoczna na skórze i dobrze wsmarowana w świeży tatuaż. Po kilku dniach na tatuażu pojawiają się małe strupki, których pod żadnym pozorem nie wolno zdrapywać. Grozi to uszkodzeniem tatuażu i narażeniem go na dodatkowe infekcje. 

Tatuaż należy pielęgnować w ten sposób aż do całkowitego zagojenia. Cały proces gojenia trwa około 3 tygodnie. Naskórek będzie wtedy gładki i bez strupków. W razie jakichkolwiek ubytków w tatuażu należy zgłosić się do swojego tatuażysty w celu poprawek. Zazwyczaj dobre studia robią takie poprawki za darmo w ramach wykonania tatuażu. 

Po zrobieniu tatuażu należy ograniczyć spożywanie alkoholu przez najbliższe 4-5 dni. Alkohol powoduje zwiększenie ciśnienia krwi i spowalnia gojenie się ran, przez co Nasz tatuaż będzie goił się dużo gorzej. Ograniczyć powinniśmy również uprawianie różnego rodzaju sportów, lecz tych na minimum 2 tygodnie, ponieważ nadwyrężanie i naciąganie skóry w miejscu tatuażu może spowodować przemieszczenie się pigmentu. Jeśli decydujemy się na wykonanie tatuażu w sezonie letnim, gdzie na dworze świeci mocne słońce, tatuaż warto dodatkowo zabezpieczać przed jego bezpośrednim działaniem, ponieważ powoduje to znaczące blaknięcie kolorów. W pierwszych tygodniach gdy tatuaż jest jeszcze w fazie gojenia możemy zakrywać go przed słońcem bezpośrednio pod ciuchami, oczywiście pamiętając o odpowiednim zabezpieczeniu go opatrunkiem. Po zagojeniu zaleca się stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, najlepiej SPF 50+0.

Pamiętajcie, że tatuaż robimy sobie na całe życie, więc warto o niego dbać od samego początku. 

Sprawdź również Nasze FAQ, znajdziesz tam kilka bardzo ważnych informacji – Jak dbać o świeży tatuaż?