Style tatuażu

Jeśli zastanawiacie się w jakim stylu tatuaż byłby idealny dla Was, to przybywamy z pomocą. W poniższym zestawieniu znajdziecie jedne z najpopularniejszych stylów tatuażu. Oczywiście sztuka tatuowania ciągle się rozwija, technologia idzie do przodu, a na rynku widać co chwilę nowych artystów o świeżym podejściu, więc w kolejnych artykułach postaramy się uzupełnić tę listę o brakujące style i dostarczyć Wam na ten temat jak najwięcej potrzebnych informacji.

Jaki tatuaż byłby idealny dla mnie?

Na to pytanie niestety musicie odpowiedzieć sobie sami, my jednak postaramy się Wam pomóc znaleźć swój ulubiony styl. Poniżej przedstawiamy najbardziej znane szkoły tatuowania, zaczynając od klasyków, takich jak oldschool, newschool czy tatuaż graficzny, a kończąc na najbardziej oryginalnych stylach – dotwork, blackwork czy tatuaż realistyczny.

OLDSCHOOL

Tatuaż tradycyjny. Serce i kotwica.
Tatuaż tradycyjny. Kotwica i róża.

Zwany również jako tatuaż tradycyjny. Jest to najstarsza forma, która ma bardzo duże znaczenie dla całej branży. Tatuaże tradycyjne składają się z klasycznych wzorów, zazwyczaj mają małą liczbę kolorów i szczegółów, ale za to posiadają wyrazisty kontur. Pierwsze tatuaże tego typu wykonywane były przy użyciu igły i barwnika, a nosili je głównie marynarze i żołnierze. Tematyka grafik nawiązywała do wartości patriotycznych, w których najczęstszymi tatuowanymi motywami były flagi, sztylety, bronie palne, albo żaglowce. 

Większość tatuażystów zgadza się, że w tym przypadku chodzi o modę, a nie o kreatywność, symbolizm i wewnętrzną potrzebę, które powinny kojarzyć się z posiadaniem tatuaży.

STYL NEO-TRADYCYJNY

Tatuaż neo-tradycyjny. Kobieta.
Tatuaż neo-tradycyjny. Kobieta.

Tatuaże tego typu wywodzą się ze stylu tradycyjnego i również charakteryzują się ciemnymi konturami i odcieniami. Jednak w porównaniu z tradycyjnymi tatuażami wyglądają one na nieco bardziej realistyczne. Neo-tradycyjny styl wykorzystuje ciemniejsze palety i zazwyczaj zawiera elementy natury w kolorach i wzornictwie.  Popularne prace najczęściej przedstawiają ludzi lub zwierzęta. Czasami neo-tradycyja przedstawia czaszki lub istniejące przedmioty w postaci rękodzieła i zabawek. Na wypełnienie zwykle składają się wzorzyste detale.

NEW-SCHOOL

Tatuaż newschoolowy. Kameleon
Tatuaż newschoolowy. Mężczyzna. Geometria.

Ten styl nie ma żadnych ścisłych ograniczeń, a czasem jest nawet trochę przełomowy. Główne elementy nowej szkoły tatuażu są manifestacją jak największej ilości fantazji, humoru i abstrakcji. New-school czerpie swoje elementy z graffiti, a tatuaże są wykonywane w jasnych kolorach otoczonych czarnym i pogrubionym konturem. Wzory są dość obszerne, co umożliwia wyraźne i łatwe odczytanie z dużej odległości. Jasne, krzykliwe odcienie to kolejna cecha wyróżniająca New-school spośród innych stylów tatuażu. 

New School, w przeciwieństwie do tatuaży typu Old School, doskonale rozwija fabułę tatuaży. Jeśli wcześniej wszystkie wzory były nieco prymitywne i banalne, styl i technika mocno ewoluowały w kategoriach pomysłowości i stały się bardziej żywe i kolorowe.

STYL JAPOŃSKI

Tatuaż japoński. Mężczyzna. Całe ciało.
Tatuaż japoński. Mężczyzna.

Tatuaże w stylu japońskim są bardzo popularne ze względu na głębokie przesłanie osadzone w obrazie, a także symboliczną obecność w każdym elemencie. W tradycyjnej wersji tatuaż japoński pokrywa niemal całe ciało. Irezumi, bo tak oryginalnie nazywa się ta sztuka tatuażu, odznacza się wielobarwnością, ukrytą symboliką oraz szczegółowością. Bazę stanowi pięć podstawowych kolorów: czarny, czerwony, zielony, indygo oraz żółty, które miesza się, żeby stworzyć kolejne barwy. 

Sztuka tatuażu w Japonii ma bardzo długą historię i jest mocno zakorzeniona w tamtejszej kulturze. Jednak od momentu powstania zbrodniczej Yakuzy, japońskie społeczeństwo niezbyt przychylnie spogląda na osoby, które zdobią swoje ciało tatuażami.

TATUAŻ GRAFICZNY

Tatuaż graficzny. Samuraj.
Tatuaż graficzny. Szkielet.

Tatuaże w tym stylu wykonuje się czarnym i białym tuszem, z możliwością tworzenia szerokiej gamy szarości. Jeśli chodzi o motyw  — nie ma tu ograniczeń. Ciężko nawet o wybranie najczęstszych projektów, gdyż są one niezwykle różnorodne. Swoją stylistyką przypominają rysunki, wykonywane ołówkiem na kartce papieru. Mogą być ciężkie i mroczne, ale też lekkie i urocze. Wszystko zależy od preferencji osoby, która zdecyduje się na pracę w tej konwencji.

Tatuaż graficzny, dobrze wygląda jako mały, dyskretny wzór, jak i ozdoba całego ramienia bądź ręki. Jest to niezwykle elastyczna forma, którą naprawdę można się bawić na wiele sposobów. Tatuaże tego typu wiernie odzwierciedlają szczegółowe detale i pozwalają na grę światłocieni, która nadaje im głębi i wyjątkowości.

BIOMECHANIKA

Tatuaż biomechaniczny. Koła zębate.
Tatuaż biomechaniczny. Amortyzator. Rozdarta skóra.

Biomechanika to jeden z najmłodszych, a zarazem najbardziej oryginalnych stylów tatuażu. Powstał w latach 80. XX wieku dzięki specyficznym dziełom szwajcarskiego artysty Gigera. Skupiając się na oryginalnych obrazach, wielu mistrzów tatuażu zaczęło przenosić je na skórę. Ten styl tatuażu to organiczne przeplatanie obrazów części mechanicznych ze skórą. Unikalne detale każdego najmniejszego elementu obrazu, wielkość i nienaturalność to główne cechy  stylu biomechaniki. Pierwsze tego typu tatuaże były wyłącznie czarno-białe, obecnie postęp pozwala czerpać z najbardziej finezyjnych i jaskrawych kolorów. 

Główną filozofią stylu biomechaniki tatuażu jest „widzieć, co jest w środku”. Dla niektórych taka sztuka wydaje się odrażająca, ale prawdziwi koneserzy cyberpunku po prostu chcą wyróżnić się z tłumu i w szczególny sposób pokazać społeczeństwu, że ich istota wybitnej osobowości z pewnością znajdzie w biomechanice wiele zalet.

DOTWORK

Tatuaż w stylu dotwork. Geometria.
Tatuaż w stylu dotwork. Geometria.

Dotwork to unikalny styl, który znacznie różni się od wszystkich innych. Jego główną cechą jest praktyka punktowa. Cały tatuaż składa się z kropek. Zagęszczenie, kontrast i intensywność koloru są tworzone za pomocą drobnych punktów. Z reguły prace w tym stylu są spore, ale nie jest to zasada. Bardzo popularne są wzory geometryczne oraz inne, bardziej skomplikowane i złożone rysunki. Rzadko są one kolorowe. Kolorystyka często oscyluje wokół czerni i czerwieni. Odcienie te idealnie współgrają ze sobą i tworzą wspaniały kontrast.

Warto zauważyć, że tylko profesjonalni tatuatorzy wysokiej klasy mogą wykonać podobny tatuaż. Taki styl nie może być uniwersalny, jest wyłącznie indywidualny. Tatuażysta musi więc mieć własne podejście do pracy i szczególny profesjonalizm.

BLACKWORK

Tatuaż w stylu blackwork.
Tatuaż w stylu blackwork.

Wiele osób korzysta z tego stylu aby zakryć wcześniejsze tatuaże. To dobry sposób na zastąpienie niechcianych lub nieudanych malunków czymś nowym i oryginalnym. Co warto podkreślić, decydując się na tatuaż w stylu Blackwork trzeba zdawać sobie sprawę, że tego typu tatuażu nie da się już pokryć niczym innym, zastąpić. Blackwork jest pod silnym wpływem plemiennych tatuaży, które zawierają wyraźne szczegóły z tatuaży New School. Znaczenie tatuażu Blackwork zależy od detali i wzorów, które ma. Najpopularniejsze wzory to plemienne i geometryczne detale z solidną czernią, a połączenie zwiniętych i prostych cienkich linii z Blackwork tworzy fantastyczny kontrast.

WATERCOLOR

Tatuaż w stylu watercolor. Napisy
Tatuaż w stylu watercolor. Stich z balonami.

To styl tatuażu, który ostatnimi czasy szturmem wdziera się do salonów tatuażu. Nie da się ukryć, że stworzone w tej technice grafiki odznaczają się nietuzinkową estetyką i każda dziara wpisująca się w ten nurt to dzieło sztuki o niepodważalnej wyjątkowości. Miękkie, rozwodnione kształty i brak tradycyjnych konturów, pozostawiają wiele przestrzeni dla kreatywności artysty. Ten rodzaj wzorów wygląda jakby był namalowany akwarelą. Pastelowe kolory świetnie się uzupełniają i tworzą harmonijną całość niczym obraz. Wśród najczęstszych symboli pojawiających się przy akwareli są kwiaty, wzory geometryczne, krótkie sentencje. Jeśli decydujemy się na tego typu motyw, lepiej nie łączyć go z ciężkimi i topornymi wzorami typu oldschool. 

W przypadku tatuaży akwareli należy pamiętać, że można podzielić je na dwie grupy. Z konturami i bez. Te pierwsze będą łatwiejsze do utrzymania i ewentualnego odświeżenia, podczas gdy te całkowicie imitujące malarstwo akwarelowe będą bez wątpienia dużo bardziej niekonwencjonalne. 

REALIZM

Tatuaż realistyczny. Kobieta i kwiaty.
Tatuaż realistyczny. Kobieta i kwiaty.

Bardzo wymagający styl tatuażu, który jednak nieodmiennie, od wielu lat, cieszy się niesłabnącą popularnością. Jak sama nazwa wskazuje – głównym zadaniem artysty specjalizującego się w tym stylu jest realistyczne oddanie na skórze, obrazu będącego inspiracją do stworzenia dzieła sztuki. Często wykorzystywanym motywem są portrety. Wiele osób sądzi, że realistyczne tatuaże pojawiły się całkiem niedawno, ale to nie jest prawda. Już w połowie XIX wieku zaczęto przedstawiać portrety Napoleona i Bismarcka. Dziś Realizm w stylach tatuażu nie stracił na popularności. Większość artystów uważa, że realizm jest najtrudniejszym stylem, jeśli chodzi o technikę. Tatuator musi posiadać wysokie zdolności artystyczne, aby przekazać całą dokładność rysunku. Portret na ciele powinien wyglądać tak realistycznie, jak to tylko możliwe.